NEGATIVE INSERT GEO UR: VNMG Insert, Carbide, Neutral, 0.1875 in Thick, UR Chip-Breaker, TiAlN
In Stock
$12.34
/each
Earn 12 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA NEGATIVE INSERT GEO UR: VNMG Insert, Carbide,...
Item 796LM0
$12.34
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA |
| Material Grade - Machining | Carbide |
| Inscribed Circle | 3, 0.375 in |
| ISO Number | VNMG160408UR |
| Insert Style | VNMG |
| Primary Material Application | High-Temperature Alloys, Steel, Stainless Steel |
| Chip-Breaker Code | UR |
| Corner Radius | 0.0312 in, 2 |
| Cutting Direction | Neutral |
| Thickness | 3, 0.1875 in |
| Clearance Angle | 0 Degrees |
| Finish - Machining | TiAlN |
| ANSI Code | VNMG332UR |
| Insert Code | VNMG332 |
| Number of Cutting Edges | 4 |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Manufacturer Grade | WU25PT |
| Mfr. Model # | VNMG332UR WU25PT |
| Country of Origin | India (subject to change) |
| UNSPSC | 23171618 |
Description
NEGATIVE INSERT GEO UR, Chip-Breaker Code UR, Inscribed Circle 0.375 in, TiAlN, ANSI Code VNMG332UR, Clearance Angle 0 Degrees , Coating Process PVD. Only shipped in quantities of 5.