NEGATIVE INSERT GEO UR: CNMG Insert, Carbide, Neutral, 0.1875 in Thick, UR Chip-Breaker, TiAlN
In Stock
$9.89
/each
Earn 9 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA NEGATIVE INSERT GEO UR: CNMG Insert, Carbide,...
Item 796LJ0
$9.89
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA |
| Number of Cutting Edges | 8 |
| ISO Number | CNMG120408UR |
| Cutting Direction | Neutral |
| Insert Code | CNMG432 |
| Thickness | 3, 0.1875 in |
| Inscribed Circle | 0.5 in, 4 |
| Manufacturer Grade | WU10PT |
| Material Grade - Machining | Carbide |
| Insert Style | CNMG |
| Clearance Angle | 0 Degrees |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Corner Radius | 0.0312 in, 2 |
| Chip-Breaker Code | UR |
| ANSI Code | CNMG432UR |
| Finish - Machining | TiAlN |
| Primary Material Application | High-Temperature Alloys, Steel, Stainless Steel |
| Mfr. Model # | CNMG432UR WU10PT |
| Country of Origin | India (subject to change) |
| UNSPSC | 23171618 |
Description
NEGATIVE INSERT GEO UR, Chip-Breaker Code UR, Inscribed Circle 0.5 in, TiAlN, ANSI Code CNMG432UR, Clearance Angle 0 Degrees , Coating Process PVD. Only shipped in quantities of 5.