Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 2 in, 2 in x 1/2 in, Metalized Polyester, Silver
In Stock
$283.00
/each
Earn 283 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 2 in, 2 in...
Item 792W37
$283.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Width | 2 in |
| Compatible Grainger Part Number | 792VR1, 792VR2, 792VR0, 792VR5, 792VR6, 792VR3, 792VR4, 54YN75, 792VP9 |
| Compatible Mfr Part Number | 151290, 151291, 151292, 151293, 151294, 151295, 153711, 153710, 149552 |
| Roll Width | 2 in |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Material Properties | Metal Detectable, Halogen-Free |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Material | Metalized Polyester |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Roll Length | 1/2 in |
| Label Height | 1/2 in |
| Printer Series Compatibility | i5300, BBP33, i3300 |
| Label Color | Silver |
| Label Thickness | 0.003 in |
| Mfr. Model # | B33-53-435 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 54YN75, 792VP9, 792VR0, 792VR1, 792VR2, 792VR3, 792VR4, 792VR5, 792VR6, Compatible Mfr Part Number 149552, 151290, 151291, 151292, 151293, 151294, 151295, 153710, 153711, Label Color Silver, Label Finish Gloss, Label Height 1/2 in, Label Material Metalized Polyester, Label Width 2 in, Labels per Roll 2,500, Printer Series Compatibility BBP33, i3300, i5300, Adhesive Properties Permanent Adhesive