Square End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 4 Flute, 14 mm Mill Dia, 30 mm LOC, 88 mm OAL
In Stock
$193.00
/each
Earn 193 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Square End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 4 Flu...
Item 789LR5
$193.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Overall Length | 88 mm |
| End Mill Style | Square |
| ISO Material Group | P, K |
| Measurement System | Metric |
| Number of Flutes | 4 |
| Flute Type | Spiral |
| Milling Diameter | 14 mm |
| Single End/Double End | Single |
| Material Application | Steel, Cast Iron |
| Shank Dia. | 14 mm |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Length of Cut | 30 mm |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| List Number | CEM-SE-4M-AT |
| Material - Machining | Carbide |
| Flute Spacing | Fixed |
| Mfr. Model # | C98259 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Square End Mill, 14 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 30 mm, Overall Length 88 mm, Shank Dia. 14 mm, Neck Dia. Not Applicable