Square End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 4 Flute, 11 mm Mill Dia, 22 mm LOC, 70 mm OAL
In Stock
$125.60
/each
Earn 125 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Square End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 4 Flu...
Item 789LR3
$125.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Flute Spacing | Fixed |
| Measurement System | Metric |
| Single End/Double End | Single |
| ISO Material Group | P, K |
| Overall Length | 70 mm |
| List Number | CEM-SE-4M-AT |
| Material Application | Steel, Cast Iron |
| Flute Type | Spiral |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Dia. | 12 mm |
| End Mill Style | Square |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Material - Machining | Carbide |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Length of Cut | 22 mm |
| Milling Diameter | 11 mm |
| Mfr. Model # | C98257 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Square End Mill, 11 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 22 mm, Overall Length 70 mm, Shank Dia. 12 mm, Neck Dia. Not Applicable