Square End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 4 Flute, 2.5 mm Mill Dia, 7 mm LOC, 40 mm OAL
In Stock
$26.15
/each
Earn 26 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Square End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 4 Flu...
Item 789LN9
$26.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Shank Dia. | 3 mm |
| Length of Cut | 7 mm |
| Material Application | Steel, Cast Iron |
| Measurement System | Metric |
| Flute Spacing | Fixed |
| Single End/Double End | Single |
| Cutting Direction | Right Hand |
| List Number | CEM-SE-4M-AT |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Overall Length | 40 mm |
| Shank Type - Machining | Straight |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Square |
| Number of Flutes | 4 |
| Flute Type | Spiral |
| Material - Machining | Carbide |
| Milling Diameter | 2.5 mm |
| Finish - Machining | AlTiN |
| ISO Material Group | P, K |
| Mfr. Model # | C98243 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Square End Mill, 2.5 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 7 mm, Overall Length 40 mm, Shank Dia. 3 mm, Neck Dia. Not Applicable