Extension Spring: Double Twist Loop End, Music Wire, 12 in Free Lg, 0.072 in Wire Dia, 2 PK
In Stock
$61.45
/each
Earn 61 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Double Twist Loop End, Musi...
Item 782F05
$61.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2057 |
| Brand | SPEC |
| Spring Material | Music Wire |
| Spring Rate | 1.5 lb/in |
| Finish | Oil |
| End Type | Double Twist Loop |
| Extended Length | 22-17/32 in |
| Free Length | 12 in |
| System of Measurement | Inch |
| Wire Diameter | 0.072 in |
| Outside Diameter | 0.625 in |
| Mfr. Model # | DE0625011200M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Double Loop Extension Spring,Package Quantity 2