Extension Spring: Double Twist Loop End, Music Wire, 4 in Free Lg, 0.072 in Wire Dia, 2 PK
In Stock
$52.65
/each
Earn 52 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Double Twist Loop End, Musi...
Item 782F01
$52.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2057 |
| Brand | SPEC |
| Spring Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 0.625 in |
| Extended Length | 6-5/8 in |
| Free Length | 4 in |
| Spring Rate | 6.1 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Wire Diameter | 0.072 in |
| End Type | Double Twist Loop |
| Finish | Oil |
| Mfr. Model # | DE0625010400M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Double Loop Extension Spring,Package Quantity 2