Extension Spring: Double Twist Loop End, Music Wire, 8 in Free Lg, 0.063 in Wire Dia, 2 PK
In Stock
$52.85
/each
Earn 52 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Double Twist Loop End, Musi...
Item 782EZ7
$52.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2057 |
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 0.5 in |
| Free Length | 8 in |
| End Type | Double Twist Loop |
| Spring Rate | 2.3 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Extended Length | 13-3/16 in |
| Wire Diameter | 0.063 in |
| Finish | Oil |
| Spring Material | Music Wire |
| Mfr. Model # | DE0500010800M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Double Loop Extension Spring,Package Quantity 2