Extension Spring: Double Twist Loop End, Music Wire, 6 in Free Lg, 0.047 in Wire Dia, 2 PK
In Stock
$48.70
/each
Earn 48 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Double Twist Loop End, Musi...
Item 782EZ4
$48.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Extended Length | 11-3/8 in |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Rate | 1.3 lb/in |
| Wire Diameter | 0.047 in |
| End Type | Double Twist Loop |
| Finish | Oil |
| Spring Material | Music Wire |
| Free Length | 6 in |
| Outside Diameter | 0.375 in |
| Mfr. Model # | DE0375010600M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Double Loop Extension Spring,Package Quantity 2