Extension Spring: Double Twist Loop End, Music Wire, 3 in Free Lg, 0.032 in Wire Dia, 2 PK
In Stock
$45.70
/each
Earn 45 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Double Twist Loop End, Musi...
Item 782EY6
$45.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| End Type | Double Twist Loop |
| Outside Diameter | 0.25 in |
| Extended Length | 4-63/64 in |
| Spring Material | Music Wire |
| Spring Rate | 1.8 lb/in |
| Finish | Oil |
| Wire Diameter | 0.032 in |
| Free Length | 3 in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | DE0250010300M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Double Loop Extension Spring,Package Quantity 2