Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 157 mm Free Lg, 5 mm Wire Dia
In Stock
$66.50
/each
Earn 66 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782EY1
$66.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Wire Diameter | 5 mm |
| Extended Length | 302 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| System of Measurement | Metric |
| Free Length | 157 mm |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 55 mm |
| Spring Rate | 2.65 N/mm |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Mfr. Model # | T43340 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring