Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 250 mm Free Lg, 4.5 mm Wire Dia
In Stock
$71.15
/each
Earn 71 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782EX8
$71.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| System of Measurement | Metric |
| Finish | Plain |
| Free Length | 250 mm |
| Outside Diameter | 50 mm |
| Extended Length | 596 mm |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Spring Rate | 0.92 N/mm |
| Wire Diameter | 4.5 mm |
| Mfr. Model # | T43240 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring