Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 146 mm Free Lg, 3.6 mm Wire Dia
In Stock
$37.25
/each
Earn 37 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782EW7
$37.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 1.18 N/mm |
| Outside Diameter | 40 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Free Length | 146 mm |
| Wire Diameter | 3.6 mm |
| Finish | Plain |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Extended Length | 328 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Mfr. Model # | T42990 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring