Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 739 mm Free Lg, 4.5 mm Wire Dia
In Stock
$69.20
/each
Earn 69 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782EV5
$69.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 4.5 mm |
| Finish | Passivated |
| Extended Length | 1,110.26 mm |
| Free Length | 739 mm |
| Outside Diameter | 32 mm |
| Spring Rate | 1.1 N/mm |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Mfr. Model # | EM3204500739S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring