Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 210.5 mm Free Lg, 3.2 mm Wire Dia
In Stock
$34.40
/each
Earn 34 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782EL7
$34.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 22 mm |
| Free Length | 210.5 mm |
| Spring Rate | 2.43 N/mm |
| Wire Diameter | 3.2 mm |
| Extended Length | 307.16 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Passivated |
| System of Measurement | Metric |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Mfr. Model # | EM2203200211S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring