Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 95.8 mm Free Lg, 20 mm O.D., 2 PK
In Stock
$48.80
/each
Earn 48 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782EJ1
$48.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 4.09 N/mm |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| System of Measurement | Metric |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 20 mm |
| Wire Diameter | 2.8 mm |
| Free Length | 95.8 mm |
| Extended Length | 146.4 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Mfr. Model # | T42710 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring