Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 277 mm Free Lg, 18 mm O.D., 2 PK
In Stock
$62.50
/each
Earn 62 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782EG8
$62.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Passivated |
| Outside Diameter | 18 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| System of Measurement | Metric |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Spring Rate | 6.88 N/mm |
| Wire Diameter | 3.6 mm |
| Extended Length | 324.78 mm |
| Free Length | 277 mm |
| Mfr. Model # | EM1803600277S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring