Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 92.1 mm Free Lg, 11 mm O.D., 2 PK
In Stock
$49.95
/each
Earn 49 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782DW0
$49.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 92.1 mm |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Outside Diameter | 11 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Spring Rate | 8.36 N/mm |
| Wire Diameter | 2.2 mm |
| Extended Length | 109.14 mm |
| Finish | Passivated |
| Mfr. Model # | EM1102200092S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring