Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 58.6 mm Free Lg, 7 mm O.D., 2 PK
In Stock
$30.45
/each
Earn 30 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782DJ2
$30.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Metric |
| Finish | Passivated |
| Spring Rate | 5.32 N/mm |
| Free Length | 58.6 mm |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Wire Diameter | 1.4 mm |
| Outside Diameter | 7 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Extended Length | 70.87 mm |
| Mfr. Model # | EM0701400059S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring,Package Quantity 2