Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 92.3 mm Free Lg, 1.2 mm Wire Dia
In Stock
$20.51
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782DF1
$20.51
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 6 mm |
| Wire Diameter | 1.2 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Extended Length | 113.78 mm |
| Free Length | 92.3 mm |
| Finish | Passivated |
| Spring Rate | 2.29 N/mm |
| Mfr. Model # | EM0601200092S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring