Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 30.4 mm Free Lg, 6 mm O.D., 2 PK
In Stock
$21.51
/each
Earn 21 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782DE0
$21.51
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Plain |
| Wire Diameter | 0.55 mm |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Free Length | 30.4 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Spring Rate | 0.12 N/mm |
| Outside Diameter | 6 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Extended Length | 86.6 mm |
| Mfr. Model # | T41030 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring,Package Quantity 2