Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 46.1 mm Free Lg, 5.5 mm O.D., 2 PK
In Stock
$25.65
/each
Earn 25 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782DD3
$25.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Passivated |
| Outside Diameter | 5.5 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Spring Rate | 4.17 N/mm |
| System of Measurement | Metric |
| Extended Length | 56.24 mm |
| Free Length | 46.1 mm |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Wire Diameter | 1.1 mm |
| Mfr. Model # | EM0551100046S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring,Package Quantity 2