Extension Spring: Crossover Center Loop End, Music Wire, 227 mm Free Lg, 5 mm Wire Dia, 55 mm O.D.
In Stock
$41.55
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782D18
$41.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Oil |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 5 mm |
| Spring Rate | 1.28 N/mm |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Spring Material | Music Wire |
| Free Length | 227 mm |
| Extended Length | 589 mm |
| Outside Diameter | 55 mm |
| Mfr. Model # | T33360 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring