Extension Spring: Crossover Center Loop End, Music Wire, 700 mm Free Lg, 2.8 mm Wire Dia, 30 mm O.D.
In Stock
$57.55
/each
Earn 57 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782CY1
$57.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Oil |
| Spring Rate | 0.13 N/mm |
| Free Length | 700 mm |
| Wire Diameter | 2.8 mm |
| Outside Diameter | 30 mm |
| Spring Material | Music Wire |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Extended Length | 2,035.23 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | EM3002800700M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring