Extension Spring: Crossover Center Loop End, Music Wire, 122 mm Free Lg, 3.6 mm Wire Dia, 2 PK
In Stock
$46.75
/each
Earn 46 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782CU3
$46.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Metric |
| Finish | Oil |
| Spring Rate | 6.98 N/mm |
| Outside Diameter | 25 mm |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Free Length | 122 mm |
| Spring Material | Music Wire |
| Wire Diameter | 3.6 mm |
| Extended Length | 179.6 mm |
| Mfr. Model # | T32950 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring