Extension Spring: Crossover Center Loop End, Music Wire, 150.8 mm Free Lg, 3.6 mm Wire Dia, 2 PK
In Stock
$47.75
/each
Earn 47 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782CL0
$47.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 15.71 N/mm |
| Extended Length | 178.41 mm |
| Outside Diameter | 18 mm |
| Spring Material | Music Wire |
| System of Measurement | Metric |
| Free Length | 150.8 mm |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Finish | Oil |
| Wire Diameter | 3.6 mm |
| Mfr. Model # | EM1803600151M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring