Extension Spring: Crossover Center Loop End, Music Wire, 195 mm Free Lg, 2.2 mm Wire Dia, 2 PK
In Stock
$46.15
/each
Earn 46 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782CH0
$46.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Oil |
| Free Length | 195 mm |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Spring Rate | 1.4 N/mm |
| Extended Length | 306.54 mm |
| Spring Material | Music Wire |
| Wire Diameter | 2.2 mm |
| Outside Diameter | 15 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | EM1502200195M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring