Extension Spring: Crossover Center Loop End, Music Wire, 132 mm Free Lg, 2 mm Wire Dia, 2 PK
In Stock
$42.70
/each
Earn 42 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782CE5
$42.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 132 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Extended Length | 212.11 mm |
| Wire Diameter | 2 mm |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Outside Diameter | 14 mm |
| Spring Rate | 1.64 N/mm |
| Finish | Oil |
| Spring Material | Music Wire |
| Mfr. Model # | EM1402000132M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring