Extension Spring: Crossover Center Loop End, Music Wire, 92.1 mm Free Lg, 2.2 mm Wire Dia, 2 PK
In Stock
$43.20
/each
Earn 43 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782C94
$43.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 11 mm |
| Spring Material | Music Wire |
| Spring Rate | 9.61 N/mm |
| Free Length | 92.1 mm |
| Extended Length | 111.43 mm |
| Wire Diameter | 2.2 mm |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Finish | Oil |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | EM1102200092M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring