Extension Spring: Crossover Center Loop End, Music Wire, 17 mm Free Lg, 0.55 mm Wire Dia, 2 PK
In Stock
$22.72
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782AH2
$22.72
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Metric |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Spring Material | Music Wire |
| Spring Rate | 3.27 N/mm |
| Free Length | 17 mm |
| Extended Length | 21.96 mm |
| Finish | Oil |
| Wire Diameter | 0.55 mm |
| Outside Diameter | 2.8 mm |
| Mfr. Model # | T30950 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Metric Extension Spring,Package Quantity 2