Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 10 in Free Lg, 0.207 in Wire Dia
In Stock
$81.10
/each
Earn 81 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 782AG2
$81.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 2 in |
| Wire Diameter | 0.207 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| System of Measurement | Inch |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Extended Length | 18-21/32 in |
| Spring Rate | 12.5 lb/in |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 10 in |
| Mfr. Model # | 81201SCS |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring