Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 6 1/2 in Free Lg, 1.25 in O.D.
In Stock
$40.55
/each
Earn 40 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781V35
$40.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 14.91 lb/in |
| Wire Diameter | 0.148 in |
| Extended Length | 10-63/64 in |
| Free Length | 6-1/2 in |
| Outside Diameter | 1.25 in |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Passivated |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Mfr. Model # | E12501486500S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring