Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 5 in Free Lg, 0.135 in Wire Dia
In Stock
$30.70
/each
Earn 30 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781V23
$30.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 14.33 lb/in |
| Free Length | 5 in |
| System of Measurement | Inch |
| Finish | Passivated |
| Wire Diameter | 0.135 in |
| Extended Length | 8-41/64 in |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Outside Diameter | 1.25 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Mfr. Model # | 81123SCS |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring