Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 5 in Free Lg, 1.25 in O.D., 2 PK
In Stock
$48.05
/each
Earn 48 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781V06
$48.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Rate | 2.33 lb/in |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Free Length | 5 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Extended Length | 13-25/64 in |
| Finish | Passivated |
| Wire Diameter | 0.095 in |
| Outside Diameter | 1.25 in |
| Mfr. Model # | E12500955000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring