Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 8 in Free Lg, 0.148 in Wire Dia
In Stock
$56.85
/each
Earn 56 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781UX3
$56.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2057 |
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Inch |
| Extended Length | 11-47/64 in |
| Outside Diameter | 1 in |
| Spring Rate | 21.82 lb/in |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 8 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Wire Diameter | 0.148 in |
| Mfr. Model # | 81051SCS |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring