Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 4 in Free Lg, 1 in O.D., 2 PK
In Stock
$49.45
/each
Earn 49 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781UV3
$49.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 4 in |
| System of Measurement | Inch |
| Extended Length | 5-45/64 in |
| Spring Rate | 37.24 lb/in |
| Wire Diameter | 0.135 in |
| Outside Diameter | 1 in |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Finish | Passivated |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Mfr. Model # | E10001354000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring