Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 8 in Free Lg, 0.125 in Wire Dia
In Stock
$43.00
/each
Earn 43 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781UU8
$43.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 8 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Wire Diameter | 0.125 in |
| System of Measurement | Inch |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Extended Length | 13-57/64 in |
| Outside Diameter | 1 in |
| Finish | Passivated |
| Spring Rate | 8.75 lb/in |
| Mfr. Model # | E10001258000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring