Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 7 in Free Lg, 0.125 in Wire Dia
In Stock
$35.45
/each
Earn 35 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781UU7
$35.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 10.41 lb/in |
| Extended Length | 11-61/64 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Finish | Passivated |
| Outside Diameter | 1 in |
| System of Measurement | Inch |
| Wire Diameter | 0.125 in |
| Free Length | 7 in |
| Mfr. Model # | E10001257000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring