Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 2 1/4 in Free Lg, 2 PK
In Stock
$41.15
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781UE3
$41.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| Finish | Passivated |
| Extended Length | 2-15/16 in |
| Spring Rate | 60.31 lb/in |
| Wire Diameter | 0.105 in |
| Free Length | 2-1/4 in |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Mfr. Model # | E07501052250S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring