Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 3 1/2 in Free Lg, 2 PK
In Stock
$26.85
/each
Earn 26 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781UA6
$26.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| Spring Rate | 4.33 lb/in |
| Wire Diameter | 0.075 in |
| Extended Length | 7-3/32 in |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 3-1/2 in |
| Mfr. Model # | E07500753500S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring,Package Quantity2