Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 2 in Free Lg, 0.5 in O.D., 2 PK
In Stock
$27.90
/each
Earn 27 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781U30
$27.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Passivated |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.5 in |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Wire Diameter | 0.075 in |
| Extended Length | 2-47/64 in |
| Spring Rate | 31.82 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Free Length | 2 in |
| Mfr. Model # | E05000752000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring,Package Quantity2