Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 4 1/2 in Free Lg, 3 PK
In Stock
$29.25
/each
Earn 29 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781TM1
$29.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Passivated |
| Free Length | 4-1/2 in |
| Extended Length | 6-11/16 in |
| Wire Diameter | 0.058 in |
| System of Measurement | Inch |
| Outside Diameter | 0.36 in |
| Spring Rate | 7.25 lb/in |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Mfr. Model # | E03600584500S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring,Package Quantity3