Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 3/4 in Free Lg, 0.36 in O.D., 5 PK
In Stock
$35.15
/each
Earn 35 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781TE6
$35.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Free Length | 3/4 in |
| Extended Length | 7/8 in |
| Wire Diameter | 0.045 in |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Rate | 63.72 lb/in |
| Finish | Passivated |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.36 in |
| Mfr. Model # | E03600450750S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring,Package Quantity5