Extension Spring: Crossover Center Loop End, 302 Stainless Steel, 5/8 in Free Lg, 0.24 in O.D., 5 PK
In Stock
$34.05
/each
Earn 34 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781RM4
$34.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Outside Diameter | 0.24 in |
| Extended Length | 1-1/16 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Free Length | 5/8 in |
| Finish | Passivated |
| Spring Rate | 3.58 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Wire Diameter | 0.022 in |
| Mfr. Model # | E02400220620S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring,Package Quantity5