Extension Spring: Crossover Center Loop End, Music Wire, 9 in Free Lg, 0.177 in Wire Dia, 2 in O.D.
In Stock
$44.50
/each
Earn 44 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781PV1
$44.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 7.9 lb/in |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| System of Measurement | Inch |
| Wire Diameter | 0.177 in |
| Extended Length | 19-43/64 in |
| Spring Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 2 in |
| Finish | Oil |
| Free Length | 9 in |
| Mfr. Model # | E20001779000M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring