Extension Spring: Crossover Center Loop End, Music Wire, 8 in Free Lg, 0.177 in Wire Dia, 2 in O.D.
In Stock
$35.75
/each
Earn 35 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781PV0
$35.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 2 in |
| Spring Material | Music Wire |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Finish | Oil |
| Spring Rate | 9.8 lb/in |
| Wire Diameter | 0.177 in |
| Extended Length | 16-5/8 in |
| System of Measurement | Inch |
| Free Length | 8 in |
| Mfr. Model # | E20001778000M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring