Extension Spring: Crossover Center Loop End, Music Wire, 8 in Free Lg, 0.125 in Wire Dia, 2 PK
In Stock
$45.30
/each
Earn 45 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781PA8
$45.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Extended Length | 13-57/64 in |
| Finish | Oil |
| Wire Diameter | 0.125 in |
| Free Length | 8 in |
| Spring Rate | 10.5 lb/in |
| Outside Diameter | 1 in |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Spring Material | Music Wire |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | 81025CS |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring