Extension Spring: Crossover Center Loop End, Music Wire, 9 in Free Lg, 0.095 in Wire Dia, 2 PK
In Stock
$39.60
/each
Earn 39 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781P71
$39.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Wire Diameter | 0.095 in |
| Extended Length | 21-61/64 in |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Material | Music Wire |
| Spring Rate | 2.1 lb/in |
| Free Length | 9 in |
| Finish | Oil |
| Outside Diameter | 1 in |
| Mfr. Model # | 80987CS |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring