Extension Spring: Crossover Center Loop End, Music Wire, 1 3/8 in Free Lg, 0.075 in Wire Dia, 3 PK
In Stock
$30.85
/each
Earn 30 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781NL0
$30.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 1-3/8 in |
| Wire Diameter | 0.075 in |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Finish | Oil |
| Spring Rate | 84.6 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Extended Length | 1-45/64 in |
| Outside Diameter | 0.5 in |
| Spring Material | Music Wire |
| Mfr. Model # | E05000751370M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring,Package Quantity 3